Skip to content

3 Dockside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$655,800
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block7302
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,657
Acreage1.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
20%
Improvement Value:$491,000
80%
Total Assessment$617,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,694+0.2%
2024$20,657-0.4%
2023$20,744+1.8%
2022$20,367+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$655,800

To:

Sq Ft4,657DeedBook 14920, Page 1471

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,657DeedBook 14239, Page 26782Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 13485, Page 56294

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 13328, Page 49700

Property Built

Built

Year Built: 1997