Skip to content

113 Lighthouse LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block7303
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,413
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
26%
Improvement Value:$343,300
74%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,512+0.2%
2024$15,485-0.4%
2023$15,549+18.6%
2022$13,108+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

DeedBook 15006, Page 29096

Property Sale

Sale
$436,522

To:

DeedBook 6898, Page 61739

Property Built

Built

Year Built: 2001