Skip to content

177 School House RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block7401
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
25%
Improvement Value:$167,500
75%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+0.2%
2024$7,476-0.4%
2023$7,507+1.8%
2022$7,371+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,559DeedBook 14174, Page 75178

Property Sale

Sale
$406,000

From:

To:

Sq Ft2,559DeedBook 13668, Page 64301Recorded10/16/2013

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 6544, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1984