Skip to content

6 Greentree CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block7503
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description1SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,573
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
25%
Improvement Value:$206,800
75%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+0.2%
2024$9,234-0.4%
2023$9,272+1.8%
2022$9,104+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft2,573DeedBook 13953, Page 51440

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5100, Page 267