Skip to content

8038 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2006

Property Information

Block7401
Lot53
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage3.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,100
25%
Improvement Value:$203,100
75%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+0.2%
2024$9,113-0.4%
2023$9,151+1.8%
2022$8,985+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12058, Page 65209

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 5721, Page 174