Skip to content

8036 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block7401
Lot54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
29%
Improvement Value:$99,300
71%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+0.2%
2024$4,657-0.4%
2023$4,677+1.8%
2022$4,592+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 15666, Page 44644

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 11937, Page 11129

Property Sale

Sale
$132,994

To:

DeedBook 7463, Page 51952

Property Sale

Sale
$82,300

To:

DeedBook 5850, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1960