Skip to content

242 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block7501
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
30%
Improvement Value:$128,600
70%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+0.2%
2024$5,904-4.5%
2023$6,179+1.8%
2022$6,067+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 14632, Page 34453

Property Built

Built

Year Built: 1984