Skip to content

310 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block7502
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage1.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
31%
Improvement Value:$154,500
69%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,560+22.3%
2024$6,184-0.4%
2023$6,210+1.8%
2022$6,097+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,954DeedBook 14910, Page 64653

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 7400, Page 13276

Property Built

Built

Year Built: 1975