Skip to content

208 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$25,500
Last Sale Date
Aug 12, 1993

Property Information

Block7501
Lot34
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
29%
Improvement Value:$132,700
71%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+0.2%
2024$6,291-0.4%
2023$6,317+1.8%
2022$6,203+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$25,500

To:

Sq Ft1,810DeedBook 5550, Page 150