Skip to content

107 Jerome AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Nov 7, 1996

Property Information

Block6706
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SFR2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,797
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
30%
Improvement Value:$153,900
70%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+0.2%
2024$7,322-0.4%
2023$7,353+1.8%
2022$7,219+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$27,000

To:

Sq Ft1,797DeedBook 6053, Page 154