Skip to content

12 Friars LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 3, 1990

Property Information

Block7502
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
25%
Improvement Value:$206,800
75%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+0.2%
2024$9,234-0.4%
2023$9,272+1.8%
2022$9,104+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft2,194DeedBook 5140, Page 189