Skip to content

2 Friars LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block7502
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,773
Acreage1.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
25%
Improvement Value:$226,600
75%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,119+0.2%
2024$10,101-0.4%
2023$10,143+1.8%
2022$9,959+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,773DeedBook 14722, Page 1663

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6037, Page 224