Skip to content

30 Buckingham DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block7502
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
24%
Improvement Value:$196,500
76%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673+0.2%
2024$8,658-0.4%
2023$8,694+16.0%
2022$7,497+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 14213, Page 15729

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12666, Page 71286

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5215, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1991