Skip to content

22 Buckingham DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block7502
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
21%
Improvement Value:$233,900
79%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701-2.3%
2024$9,934-0.4%
2023$9,975+4.5%
2022$9,544+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 14741, Page 8642

Property Built

Built

Year Built: 1987