Skip to content

33 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1958

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block7802
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage3.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
34%
Improvement Value:$139,100
66%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117+0.2%
2024$7,104+3.2%
2023$6,884+1.9%
2022$6,755+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000

To:

DeedBook 15353, Page 64389

Property Built

Built

Year Built: 1958