Skip to content

1125 Mays Landing S.P.RdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 25, 1993

Property Information

Block8101
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,113
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,600
48%
Improvement Value:$73,200
52%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+0.2%
2024$4,714-0.4%
2023$4,734+1.8%
2022$4,648+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 5756, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1925