Skip to content

127 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block7902
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18A

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,893
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
35%
Improvement Value:$141,100
65%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+0.2%
2024$7,225-0.4%
2023$7,255+8.4%
2022$6,694+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977