Skip to content

336 Betsey Scull RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block8202
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class15
Description1SLC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,243
Acreage15.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
90%
Improvement Value:$7,900
10%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,787+0.2%
2024$2,782-0.4%
2023$2,794+1.8%
2022$2,743+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,243DeedBook 14164, Page 70968

Property Built

Built

Year Built: 1940