Skip to content

1186 Mays Landing S.P.RdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block4901
Lot53
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,900
43%
Improvement Value:$62,800
57%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,679+0.2%
2024$3,673-0.4%
2023$3,688+1.8%
2022$3,621+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6163, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1975