Skip to content

105 Thompsons Lane(Block 8301 Lot 13)Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block8301
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
31%
Improvement Value:$171,700
69%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,766+29.7%
2024$8,303+2.7%
2023$8,084+305.9%
2014$1,991+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$925,000
Sq Ft2,304DeedBook 15864, Page 4917Recorded2/12/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 15194, Page 13305

Property Built

Built

Year Built: 1960