Skip to content

122 Wharf RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block8701
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage11.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
25%
Improvement Value:$160,200
75%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+0.2%
2024$6,934-0.4%
2023$6,963+1.8%
2022$6,836+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 15630, Page 33530

Property Sale

Sale
$123,000

To:

DeedBook 5715, Page 44

Property Sale

Sale
$29,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1994