Skip to content

14 Coachman DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block7301
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,061
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
21%
Improvement Value:$208,600
79%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+0.2%
2024$8,832+2.5%
2023$8,619+1.9%
2022$8,458+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$469,900

To:

DeedBook 15278, Page 39964

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 12205, Page 26267

Property Sale

Sale
$249,900

To:

DeedBook 7047, Page 24099

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$41,000

To:

DeedBook 5560, Page 20

Property Sale

Sale
$60,590

To:

DeedBook 5195, Page 269