Skip to content

8 Camelot CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block8801
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage1.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
27%
Improvement Value:$175,000
73%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+5.0%
2024$7,707+4.2%
2023$7,396+1.8%
2022$7,262+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 14619, Page 29797Recorded6/17/2019

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 13088, Page 86382

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 6346, Page 107

Property Sale

Sale
$5,865
DeedBook 5732, Page 244