Skip to content

3 Prospect AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block8802
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage2.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
27%
Improvement Value:$198,200
73%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,103+0.2%
2024$9,086-0.4%
2023$9,124+1.8%
2022$8,959-6.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978