Skip to content

109 Jeffers Landing RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block8802
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
30%
Improvement Value:$157,200
70%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,533+0.2%
2024$7,520-0.4%
2023$7,551+1.8%
2022$7,414+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$218,000

To:

DeedBook 13129, Page 20757

Property Sale

SaleMulti
$150,000

To:

DeedBook 13058, Page 70194

Property Sale

SaleMulti
$217,500

To:

DeedBook 6941, Page 79525

Property Built

Built

Year Built: 1985