Skip to content

139 Jeffers Landing RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block8802
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage2.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
20%
Improvement Value:$267,300
80%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,246+0.2%
2024$11,226+21.4%
2023$9,246+1.8%
2022$9,078+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

To:

DeedBook 15176, Page 7617

Property Built

Built

Year Built: 1985