Skip to content

40 Somers AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1964

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block9001
Lot40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
41%
Improvement Value:$84,600
59%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,533+0.2%
2024$4,524-0.4%
2023$4,544+2.0%
2022$4,457+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

To:

DeedBook 15766, Page 25500

Property Built

Built

Year Built: 1964