Skip to content

200 Cedar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1936

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block908
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage926
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,500
42%
Improvement Value:$72,600
58%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,229+0.2%
2024$4,222-0.4%
2023$4,239+1.8%
2022$4,163+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft926DeedBook 7861, Page 99950

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 7423, Page 26680

Property Built

Built

Year Built: 1936