Skip to content

204 Cedar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1930

Last Sale Price
$160,500
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block908
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
34%
Improvement Value:$103,500
66%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+0.2%
2024$5,256-0.4%
2023$5,278+1.8%
2022$5,183+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,500

To:

Sq Ft1,358DeedBook 14535, Page 63762

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 13454, Page 41579

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4979, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1930