Skip to content

89 Somers AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block9101
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description1SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,900
39%
Improvement Value:$109,200
61%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,007+4.5%
2024$5,746-0.4%
2023$5,771+1.9%
2022$5,662+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 15377, Page 2813

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 5515, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1965