Skip to content

104 Cedar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block911
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
36%
Improvement Value:$100,400
64%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+0.2%
2024$5,253-0.4%
2023$5,275+1.8%
2022$5,179+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,152DeedBook 13904, Page 29911

Property Sale

SaleMulti
$47,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 13748, Page 25115Recorded4/30/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12716, Page 94387

Property Sale

Sale
$142,100
DeedBook 11994, Page 37727

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5845, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1968