Skip to content

809 Fairview AveHammonton, NJ 08037

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2012

Property Information

Block2301
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,861
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
30%
Improvement Value:$133,000
70%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+0.2%
2024$5,219+0.5%
2023$5,193+0.5%
2022$5,166+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3499, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1930