Skip to content

370 Basin RdHammonton, NJ 08037

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2008

Property Information

Block4701
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage3.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
35%
Improvement Value:$139,000
65%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+0.2%
2024$5,906+0.5%
2023$5,876+0.5%
2022$5,846+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930