Skip to content

251 Bellevue AveHammonton, NJ 08037

Built 1963
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block2814
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,258
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
9%
Improvement Value:$887,400
91%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,832+0.2%
2024$26,783+0.5%
2023$26,647+0.5%
2022$26,510+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$8,000
Sq Ft13,258DeedBook 15651, Page 40187Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$915,000

To:

Sq Ft13,258DeedBook 12855, Page 48653

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 7608, Page 31029

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5822, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$35,627,275
DeedBook 2805, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1963