Skip to content

249 Vine St, EtcHammonton, NJ 08037

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 22, 2002

Property Information

Block2815
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
13%
Improvement Value:$439,300
87%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,933+0.2%
2024$13,908+0.5%
2023$13,837+0.5%
2022$13,766+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 7133, Page 7490

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3479, Page 209