Skip to content

4700 White Horse PikeEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1920

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block10022
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityMullica Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class15
DescriptionS1S
Dwellings1
ZoningEVC
Sq Footage748
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
42%
Improvement Value:$69,200
58%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,307+1.3%
2024$4,253+8.5%
2023$3,921+2.7%
2022$3,820+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000

To:

Sq Ft748DeedBook 7654, Page 5638

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 7012, Page 10703

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 6190, Page 149

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3831, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1920