Skip to content

421 Elwood RoadEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1902

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
May 11, 1988

Property Information

Block10022
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityMullica Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningEVC
Sq Footage2,080
Acreage1.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
53%
Improvement Value:$48,800
47%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,460+1.4%
2024$3,413+9.1%
2023$3,128+2.9%
2022$3,040+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 4680, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1902