Skip to content

11 N Main St & RearPleasantville, NJ 08232

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block102
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningUEZC
Sq Footage3,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
57%
Improvement Value:$50,000
43%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,162-47.7%
2024$11,777+6.7%
2023$11,036+0.4%
2022$10,987-15.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 15361, Page 67206

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 7133, Page 7773

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 4752, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1880