Skip to content

20 N Main StPleasantville, NJ 08232

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block103
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningUEZC
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
33%
Improvement Value:$69,300
67%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,432+2.8%
2024$5,285+6.7%
2023$4,952+0.4%
2022$4,931+27.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$500

From:

To:

DeedBook 14489, Page 48140Recorded9/18/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$69,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 14240, Page 27225Recorded5/15/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 6364, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1940