Skip to content

601 S Main StPleasantville, NJ 08232

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block361
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningUEZR
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
39%
Improvement Value:$48,700
61%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,164+2.8%
2024$4,052+6.7%
2023$3,797-3.7%
2022$3,943-16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 14059, Page 25514

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12775, Page 9675

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5756, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1940