Skip to content

63 Haring StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block108
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
62%
Improvement Value:$82,900
38%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,707+3.4%
2024$7,451+2.6%
2023$7,259+0.7%
2022$7,211+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000
Sq Ft1,040DeedBook 4420, Page 188Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 7800, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1946