Skip to content

43 Haring StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block108
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
54%
Improvement Value:$115,400
46%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+3.4%
2024$8,634+2.6%
2023$8,411+0.7%
2022$8,356+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926