Skip to content

37 Dick StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1917

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jan 19, 2015

Property Information

Block10
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
57%
Improvement Value:$97,600
43%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+3.4%
2024$7,785+2.6%
2023$7,584+0.7%
2022$7,534+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 1890, Page 1702Recorded3/20/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 1789, Page 754Recorded11/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1917