Skip to content

31 Sugden StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block112
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,869
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
54%
Improvement Value:$161,600
46%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+3.4%
2024$12,041+2.6%
2023$11,730+0.7%
2022$11,652+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,869DeedBook 5342, Page 1678Recorded10/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1958