Skip to content

43 Sugden StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block112
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,343
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,200
52%
Improvement Value:$147,800
48%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+3.4%
2024$10,503+2.6%
2023$10,232+0.7%
2022$10,164+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,343DeedBook 4839, Page 1114Recorded10/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1941