Skip to content

181 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block113
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,200
60%
Improvement Value:$106,100
40%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,357+3.4%
2024$9,047+2.6%
2023$8,813+0.7%
2022$8,755+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 2051, Page 1777Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1941