Skip to content

23 Momar DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block39
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionS-CB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
65%
Improvement Value:$93,900
35%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+3.4%
2024$9,094+2.6%
2023$8,860+0.7%
2022$8,801+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950