Skip to content

7 Sugden StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1934

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block113
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,151
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
60%
Improvement Value:$98,800
40%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,705+3.4%
2024$8,416+2.6%
2023$8,199+0.7%
2022$8,144+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,151DeedBook 4760, Page 133Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft1,151DeedBook 3161, Page 811Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,151DeedBook 1879, Page 1574Recorded3/9/2015

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 7642, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1934