Skip to content

202 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block114
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,400
60%
Improvement Value:$100,400
40%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+3.4%
2024$8,655+2.6%
2023$8,431+0.7%
2022$8,375+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 2525, Page 2132Recorded2/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950