Skip to content

57 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block261
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
66%
Improvement Value:$84,200
34%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+3.4%
2024$8,563+2.6%
2023$8,342+0.7%
2022$8,286+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 803, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1960